Program evenimente conexe
Târgul de Turism, ediția de primavară
ROMHOTEL

DESCARCA PROGRAM

21 februarie 2019

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B2, stand 261

Fundația Amfiteatru

10:00-18:00 – Salonul Național de Fotografie Turistică (SNFT)

12:30-13:00 – Întâlniri la Târg cu… România Pitorească și Vacanțe&Călătorii – Păreri și păreri despre turismul românesc și promovarea lui

13:30-14:00 – Lansări de cărți apărute în Colecția Verde a editurii România Pitorească: „O croazieră pe Dunăre în siajul istoriei” (2018) de Niculae Petrescu; „Hoinari prin munți” (2019) de Dinu Mititeanu – prezintă Mihai Ogrinji + sesiune de autografe

14:00-14:30 – Prezentare de carte: „Turismul rural românesc în context internațional”, autori Dănuț Ungureanu et all, Editura Performantica, Iași, 2018 – prezintă Dănuț Ungureanu și dr. Vasile Glăvan

» Pavilion B3, Sala Madgearu

MOSTRA S.A.

11.00-16.30 – Workshop: Digitalisation – the driver of growth for tourism businesses

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 126B

ATELIERELE ILBAH: Chef Florin Cârnicianu

11:00-12:30 – Workshop Paste Carbonara

13:30-15:00 – Supa crema de broli

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B1, Stand 02-03

Județul Bistrița-Năsăud

11.30-12.30 – Cu ocazia vizitării standurilor de către delegația oficială:

  • Degustare de produse de gastronomie, realizate de maestrele în artă culinară Nina Rus, Honoria Rațiu și Elena Rus și vinuri din arealul viticol Lechința: Crama Vie-Vin Lechința, Crama Valea Ascunsă Teaca;
  • Momente artistice Ansamblul profesionist “Dor Românesc”

13:00-13:30 – Ateliere de lucru meșteri populari: Cornelia Bodescu – cusătură cu mărgele, costume populare și Ileana Szilagyi – împletituri din papură

14:30-15:00 – Momente artistice Ansamblul profesionist “Dor Românesc”

15:00 – Pentru vizitatori: Degustare de produse de gastronomie și vinuri din arealul viticol Lechința: Crama Vie-Vin Lechința, Crama Valea Ascunsă Teaca;

15:30-16:00 – Ateliere de lucru meșteri populari: Cornelia Bodescu – cusătură cu mărgele, costume populare și Ileana Szilagyi – împletituri din papură

17:00-“Descoperă Bistrița-Năsăud” – o experiență inedită despre tradițiile, portul popular și despre gastronomia locală.

Din program:

  • Moment folcloric cu participarea Ansambului profesionist “Dor Românesc” al Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud;
  • Cuvântul de bun venit al Președintelui Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, dl. Emil Radu Moldovan;
  • Prezentare proiecte turistice 2019
  • Prezentare “Produs în Bistrița-Năsăud” – Elena-Maria Bărbos, director executiv
  • Degustare de preparate locale și băuturi tradiționale marca “Produs în Bistrița-Năsăud”, cu prezentare de produse tradiționale și reinterpretate, realizate de maestrele în artă culinară Nina Rus, Honoria Rațiu și Elena Rus și vinuri din arealul viticol Lechința: Crama Vie-Vin Lechința, Crama Valea Ascunsă Teaca;

Momente folclorice cu participarea Ansambului profesionist “Dor Românesc” al Centrului Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud;

» Pavilion B2, Stand 305

Ministerul Turismului din Israel

12.15 – Discursul E.S. David Saranga, Ambasador al Israelului la Bucuresti, urmat de cantece traditionale interpretate de Maia Morgenstern si Klezmer Band

» Pavilion B3, Sala Sadoveanu

12.30-16.00 – Ziua Internațională a Ghidului de Turism

12:30-13:00 Primirea invitaților

  1. Introducere

13:00-13:10 – Deschidere, cuvânt de deschidere – Vasiliu George Presedinte FNGTR FNGTR – scop si obiective
13.10-13.20 – Mesaj adresat de catre Ministrul Turismului sau persoana desemnata
13.20-13.30 – Mesaj adresat de catre Dl. Dragos Raducanu – Presedinte CSTHR si Primvicepresedinte FPTR

13:30-13:40 Prezentare Akis Spyratos – Invitat – ghid de turism din Grecia
2. Federația Nationala a Ghizilor de Turism din România

13:40-14:00 – Asociații membre fondatoare FNGTR – prezentare
Asociația Nationala a Ghizilor din Romania

Asociația Ghizilor din Maramureș

– Asociația Turistica Ghizii Romaniei

– Asociația Cluj Guided Tours

– Asociația Ghizilor din Bucovina

– Societatea Ghizilor si Liderilor Montani Carpati
Asociația Ghizilor Maghiari din Transilvania

– Asociația Ghizilor Montani din Romania

  1. 14:00-14:20 – Concluzii și întrebări din sală
  2. 14:20-14:35 – COFFEE BREAK – NETWORKING
  3. Proiecte

14:35-14:45 – Prezentare ‘’Bucuresti merita sa-l iubesti’’ importanta ghidului local, Alexandra Lazarescu – Ghid National

14:45-15:00 – Prezentare Regiunea Bucovina, Ciprian Slemco – Ghid National
15:00-15:10 – Relația ghidului cu agentiile de turism, Ovidiu Tudor manager Exact Tours – Presedinte Asociatia Incoming Romania
15:1015:20 – Formarea profesionala pentru turismul specializat / de nisa –montan, cultural, speologic, etc., Ion Andrei Director General CEDES
15.20-15.30 – Consolidarea si organizarea profesiei de ghid de turism ca profesie liberala, Alexandru Lucan, licentiat in Stiinte Juridice si in Psihologie, Ghid National

  1. 15:30-16:00 – Concluzii și întrebări din sală

» Pavilion B1, Stand 16

Asociația de Management al Destinației Turistice Delta Dunării în cooperare cu CJ Tulcea

12.00 – Primirea oficialităților și prezentarea standului Destinației Turistice Delta Dunării și Dobrogea de Nord.

  • Moment artistic susținut de Ansamblul Artistic Profesionist „Baladele Deltei” al Municipiului Tulcea
  • Moment artistic susținut de Ansamblul de dansuri „Katiușa”- Mahmudia
  • Moment artistic susținut de Ansamblul Rușilor Lipoveni „Landâș” din Sarichioi
  • Moment artistic susținut de Ansamblul Meglenoromânilor „Altona” din Cerna

12.20-13.00 – Alocuțiuni de deschidere, luări de cuvânt.

  • Degustări de vin Crama „Alcovin – Vinuri de Măcin”
  • Degustari de vin Crama „Hamangia” Baia,
  • Degustări de produse tradiționale din pește „Deltaica” și „DeltaMar”
  • Degustări de produse tradiționale Angelo
  • Meșteri populari dobrogeni
  • Expoziția artistului plastic tulcean, Elena Orbocea – „Dobrogea de Nord–spațiu multietnic. Păpuși simbolice cu marcă identitară”.

13.30-14.30 – Tezaurul Dobrogei de Nord

  • Moment artistic susținut de Ansamblul Artistic Profesionist „Baladele Deltei” al Municipiului Tulcea
  • Moment artistic susținut de Ansamblul de dansuri „Katiușa”- Mahmudia
  • Moment artistic susținut de Ansamblul Rușilor Lipoveni „Landâș” din Sarichioi
  • Moment artistic susținut de Ansamblul Meglenoromânilor „Altona” din Cerna

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion, B1, Stand 132A

BARMANIA

12.00 – Workshop “Cocktailuri Classice- Profit cu poveste”

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B1, stand 10-12

12.30-18.00 – Consiliul Județean Constanța

12:30-13:00 – Momente artistice Ansamblul “Izvoare Dobrogene”

13:00-14:00 – Degustări vinuri

13:00-14:00 – Degustări culinare produse tradiţionale dobrogene

16:30-17:00 – Momente artistice Ansamblul “Izvoare Dobrogene”

17:00-18:00 – Degustări vinuri

17:00-18:00 – Degustări culinare produse tradiţionale dobrogene

» Pavilion B1, Stand 05-07

CJCPCT Ialomița

13.00-15.00 – Recital – Valentin Albeșteanu și taraful „Ion Albeșteanu“, Miruna Ionescu

» Pavilion B2, Stand 262

Federația Națională a Ghizilor de Turism din România

15:00-15:30 – Moment aniversar: Ziua Internațională a Ghidului de turism

Scurt discurs președinte FNGTR George Vasiliu

Șampanie oferită celor prezenți la stand

» Pavilion B1, Stand 19-20

Județul Hunedoara

Ansamblul Profesionist ”Drăgan Muntean” al Centrului de Cultură și Artă Hunedoara, manageriat de către Ciprian Roman

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 147

HORECA SCHOOL – Ateliere culinare avangardiste

Traineri Horeca School

22 februarie 2019

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B3, Sala Madgearu

10.30-13.30 – Seminar „Parteneriat public-privat pentru dezvoltarea turismului balnear românesc” organizat de Organizația Patronală a Turismului Balnear din România

10.30 – Cuvânt de deschidere

Nicu Rădulescu, președintele OPTBR

11.00 – Politici publice de dezvoltare a turismului balnear românesc

Programul de finanțare a investițiilor pentru modernizarea și dezvoltarea stațiunilor balneare (O.U.G. 114/2018)

Bogdan Trif, Ministrul Turismului

Reprezentant, Comisia Națională de Strategie și Prognoză

11.30 – ”Stațiunea Buziaș la ceas aniversar. 200 de ani de istorie balneară”

Sorin Munteanu, Primar stațiunea Buzias

12.00 – Discuții. Concluzii

12.30 – Brunch

» Pavilion B2, stand 261

Fundația Amfiteatru

10:00-18:00 – Salonul Național de Fotografie Turistică (SNFT)

12:00-12:30 – Întâlniri la Târg cu… România Pitorească și Vacanțe&Călătorii – Păreri păreri despre turismul românesc și promovarea lui

12:30-13:00 – Lansare de carte din Colecția Verde a editurii Romînia Pitorească: „Noi, cei de la Știința” (2018) de Petru I. Suciu,

13:00-13:30 – Iarna pe creste – proiecție foto – Dinu Mititeanu

13:30-14:00 – Escalade cu alpiniștii Dan Vasilescu și Mihai Cernat – prezentare despre frumusețile și riscurile pe munte la vreme de iarnă

14:00-14:30 – Alpine Film Festival – 2019; Dan Burlac, directorul AFF, despre festivalul de film și cultură montană din România, aflat la a IV-a ediție

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 126B

ATELIERELE ILBAH: Chef Florin Cârnicianu

11:00-12:30 – Fusili cu somon

13:30-15:00 – Supa crema de ciuperci

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B2, Stand 262

Federația Națională a Ghizilor de Turism din România

11:00-12:00 – Prezentari ale asociatiilor membre FNGTR

11:00-16:00 – Înscrieri ale ghizilor de turism acreditați în asociații

15:00-16:00 – Prezentari ale asociatiilor membre

» Pavilion B1, Stand 05-07

CJCPCT Ialomița

11.00-13.00 – Recital – Orchestra „Doina Bărăganului“ cu soliștii Ionuț Cocoș și Maria Preda Bitoleanu

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 132A

BARMANIA

12.00 – Workshop Tiki Cocktails

Traineri Barmania

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B1, Stand 02-03

Județul Bistrița-Năsăud

12.00 – Momente artistice Ansamblul profesionist “Dor Românesc”

12.30 – Degustare de produse de gastronomie și vinuri din arealul viticol Lechința.

13:30-14:00 – Ateliere de lucru meșteri populari: Cornelia Bodescu – cusătură cu mărgele, costume populare și Ileana Szilagyi – împletituri din papură

14.00-14:30 Momente artistice Ansamblul profesionist “Dor Românesc”

14.30 – Degustare de produse de gastronomie și vinuri din arealul viticol Lechința.

15:30-16:00 – Ateliere de lucru meșteri populari: Cornelia Bodescu – cusătură cu mărgele, costume populare și Ileana Szilagyi – împletituri din papură

16.00-16:30 –  Momente artistice Ansamblul profesionist “Dor Românesc”

16:30 – Degustare de produse de gastronomie și vinuri din arealul viticol Lechința

» Pavilion B1, stand 10-12

12.30-18.00 – Consiliul Județean Constanța

12:30-13:00 – Momente artistice Ansamblul “Izvoare Dobrogene”

13:00-14:00 – Degustări vinuri

13:00-14:00 – Degustări culinare produse tradiţionale dobrogene

16:30-17:00 – Momente artistice Ansamblul “Izvoare Dobrogene”

17:00-18:00 – Degustări vinuri

17:00-18:00 – Degustări culinare produse tradiţionale dobrogene

» Pavilion B1, Stand 16

Asociația de Management al Destinației Turistice Delta Dunării în cooperare cu CJ Tulcea

13.00 – Moment artistic susținut de Ansamblul folcloric ”Ghiocelul” din Luncavița

13.30 – „Moșoaiele- marcă înregistrată a comunei Luncavița”

    • Meșteri populari din Luncavița

15.00 – Moment artistic susținut Ansamblul ”Zadunaiska Sici”- Uniunea Ucrainenilor din România, filiala Tulcea

» Sala Sadoveanu

Academia de Studii Economice

13.00-16.00 – Cariere in Business si Turism

Calin Ile – GM IBIS si Presedinte FIHR – “De ce merita sa lucrezi in industria ospitalitatii”

Ioana Marian – Founder & CEO desprespa.ro – “Turismul SPA in Romania: intre traditii balneare&experiente SPA moderne”

Andreea Sirbu – Trainer at ONG – “De la job la cariera in industria ospitalitatii”

Marius Barbu – Director National Profiles International Romania&Bulgaria – “Predictori de performanta pentru o cariera de succes”

Moderator: Prof. univ. dr. Olimpia State; Prodecan Facultatea de Business si Turism

» Pavilion B2, stand 144-145

14.00-14.40 – Moment artistic Statiunea Buzias

Artisti prezenti : “Ansamblul Izvorasul Buzias” cu interpretii: Adrian Stanca, Cornelia Lupulescu,Ramona Gombos,Sebastian Ramneantu.

» Pavilion B3, Sala Madgearu

Fundația Amfiteatru

14.30-16.30 – Conferința „Turismul responsabil în România: poveștile noastre” (prezentări susținute de organizații și antreprenori care au adoptat principiile turismului responsabil)

Organizator Fundația Amfiteatru

Parteneri Vacanțe&Călătorii, România Pitorească

» Pavilion B2, Stand 248-250

Greek National Tourism Organisation

15.00 – Concert Live Bouzouki

Artisti: Nikos Papadopoulos si Tolis Hionas

Ansamblul de dans ” Nea Ellada”

M.C. – Daniel Buzdugan si Gabriel Coveseanu

Degustare produse traditionale.

» Pavilion B3, Sala Madgearu

17.00-18.00 – Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară

Facultatea de Management Inginerie Economica in Agricultura si Dezvoltare Rurala

Agroturismul,de la teorie la practica

Prezentare si moderare Conf. Univ. Dr. Maria STOIAN

» Pavilion B1, Stand 19-20

Județul Hunedoara

Ansamblul Profesionist ”Drăgan Muntean” al Centrului de Cultură și Artă Hunedoara, manageriat de către Ciprian Roman

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 147

HORECA SCHOOL – Ateliere culinare avangardiste

Traineri Horeca School

23 februarie 2019

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B2, stand 261

Fundația Amfiteatru

10:00-18:00 – Salonul Național de Fotografie Turistică (SNFT) – vernisaj

12:00-12:30 – Întâlniri la Târg cu… România Pitorească și Vacanțe&Călătorii – Păreri și păreri despre turismul românesc și promovarea lui

12:30-13:30 – Decernarea premiilor SNFT

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 126B

ATELIERELE ILBAH: Chef Catalin Constantin

11:00-12:30 – Sushi

13:30-15:00 – Mancare chinezeasca

16:00-17:30 – Supa de telina cu kiwi

» Sala Titulescu

FEDERAȚIA INDUSTRIEI HOTELIERE DIN ROMÂNIA

11:00-13:00: OPEN Hotelier Meeting FIHR

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B3, Sala Madgearu

Romexpo

11.00-15.00 – Conferința Târgului de Turism

Forța de muncă în turismul românesc. Cauze și soluții

    • Strategii de promovare a zonelor turistice din România
    • Dan Carpov – Reprezentant Consiliul Județean Maramureș
    • Adrian-Ioan Veștea – Președinte Consiliul Județean Brașov
    • Dragoș Răducan – Președinte Comitetul Sectorial Turism, Hoteluri, Restaurante (CSTHR)
    • Adi Voican – Bibi Touring Touroperator – Vacanțe în România, Președinte APDT Prahova, Vice președinte FAPT
    • Educarea forței de muncă
    • Călin ILE – Președinte Federația Industriei Hoteliere din România
    • Dragoș Anastasiu – Președinte Grupul Eurolines România
    • Prof. univ.dr. Puiu Nistoreanu – Prodecan Facultatea de Business si Turism
    • Dana Rentea – Presedinte Asociatia Lucratorilor in Turism
    • Parteneriat public-privat
    • Alin Burcea – CEO Paralela 45
    • Anca Nedea – Director Executiv Organizația Patronală Mamaia-Constanța
    • Răzvan Pîrjol – Președinte Bucharest Tourism Board
    • Carmen Chasovschi – Conf. Univ. Dr. Universitatea “Ștefan cel Mare” Suceava

Organizator: Romexpo

Moderator: Traian Bădulescu

Acces gratuit. Transmite e-mail cu numele și adresa de e-mail la corina.radulescu@romexpo.ro

» Pavilion B2, Stand 262

Federația Națională a Ghizilor de Turism din România

11:00-12:00 – Prezentari ale asociatiilor membre FNGTR

11:00-16:00 – Înscrieri ale ghizilor de turism acreditați în asociații

15:00-16:00 – Prezentari ale asociatiilor membre

» Pavilion B1, Stand 05-07

CJCPCT Ialomița

11.00-13.00 – Recital – Valentin Albeșteanu și taraful „Ion Albeșteanu“, Miruna Ionescu

» Pavilion B2, Stand 02-03

Județul Bistrița-Năsăud

12.00 – Momente artistice Ansamblul profesionist “Dor Românesc”

12.30 – Degustare de vinuri din arealul viticol Lechința.

13:30-14:00 – Ateliere de lucru meșteri populari: Cornelia Bodescu – cusătură cu mărgele, costume populare și Ileana Szilagyi – împletituri din papură

14.00-14:30 – Momente artistice Ansamblul profesionist “Dor Românesc”

14.30 – Degustare de vinuri din arealul viticol Lechința.

15:30-16:00 – Ateliere de lucru meșteri populari: Cornelia Bodescu – cusătură cu mărgele, costume populare și Ileana Szilagy – împletituri din papură

16.00-16:30 – Momente artistice Ansamblul profesionist “Dor Românesc”

16:30 – Degustare de vinuri din arealul viticol Lechința

» Pavilion B1, Stand 16

Asociația de Management al Destinației Turistice Delta Dunării în cooperare cu CJ Tulcea

12.00 – Moment artistic susținut de Ansamblul folcloric „Juraveli” din Jurilovca

14.00 – Moment artistic susținut de Ansamblul folcloric „Dobrogeanca” din Ceamurlia

15.00 – Moment artistic susținut de Corul “Sinicika” din Mila 23

    • Meșteri populari dobrogeni

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 132A

BARMANIA

12.00 – Workshop “Healthy Nonalcoholic Drinks”

Traineri Barmania

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B1, stand 10-12

12.30-18.00 – Consiliul Județean Constanța

12:30-13:00 – Momente artistice Ansamblul “Izvoare Dobrogene”

13:00-14:00 – Degustări vinuri

13:00-14:00 – Degustări culinare produse tradiţionale dobrogene

16:30-17:00 – Momente artistice Ansamblul “Izvoare Dobrogene”

17:00-18:00 – Degustări vinuri

17:00-18:00 – Degustări culinare produse tradiţionale dobrogene

În cadrul ROMHOTEL

» Sala Centrul de Presa

BARMANIA

13:00-14:00 – Conferința: “Clienți fericiți- Bar de succes- Profit”

Bogdan Nicolae, Președinte Barmania

» Pavilion B1, Stand 147

HORECA SCHOOL – Ateliere culinare avangardiste

Traineri Horeca School

24 februarie 2019

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B2, stand 261

Fundația Amfiteatru

10:00-16:00 – Salonul Național de Fotografie Turistică (SNFT)

12:00-12:30 – Întâlnire la Târg cu… echipa Walk&Shoot despre singurul atelier foto ce implică și ture prin București

12:30-13:00 – Întâlnire cu Andrei Crăciun: „Influența călătoriilor în scrierile sale”

» Pavilion B2, Stand 262

Federația Națională a Ghizilor de Turism din România

11:00-12:00 – Prezentari ale asociatiilor membre FNGTR

11:00-16:00 – Înscrieri ale ghizilor de turism acreditați în asociații

» Pavilion B1, Stand 16

Asociația de Management al Destinației Turistice Delta Dunării în cooperare cu CJ Tulcea

11.00 – Moment artistic susținut de Ansamblul folcloric grecesc „Demetra” – Izvoarele

11.30 – Ansamblul folcloric aromân ”Dor” din Sarighiol de Deal

    • Meșteri populari dobrogeni

» Pavilion B1, Stand 05-07

CJCPCT Ialomița

11.00-13.00 – Recital – Ansamblul „Doina Bărăganului“ și soliștii Nicole Dumitrașcu, Iuliana Gheorghiță și Cristina Frățilă

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 126B

ATELIERELE ILBAH: Chef Florin Cârnicianu

11:00-12:30 – Raw Vegan

13:30-15:00 – Salata Greceasca

» Sala Centrul de Presa

HORECA SCHOOL

11:00 – 12:00 – Conferinta: Programe educationale profesionale din domeniul Horeca

» Pavilion B1, Stand 132A

BARMANIA

12:00 – Workshop „Tehnici inovative de preparare a bauturilor”

Traineri Barmania

» Centrul de Presa

BARMANIA

13:00 – 14:00 – Conferinta: “Angajati profesionisti vs sezonieri”

Bogdan Nicolae, Presedinte Barmania

» Pavilion B1, Stand 147

HORECA SCHOOL – Ateliere culinare avangardiste

Traineri Horeca School

ZILNIC

În cadrul Târgului de Turism

» Pavilion B1, stand 4

Consiliul Județean Maramureș

10.00-18.00 – Ansamblului Folcloric Național Transilvania

În cadrul ROMHOTEL

» Pavilion B1, Stand 118A

Universitatea de Arhitectură și Urbanism “ION MINCU”

10:00 – 18:00: Expozitie Proiecte de Hotel a studentilor arhitecti din anul de studiu IV

» Pavilion B1, stand 138, 139

BILANCIA: Demonstratii de gastronomie si pizza

» Pavilion B1, stand 132A

BARMANIA: Demonstratii preparare cocktail-uri

Program valabil la data de 11.02.2019

Programul poate suferi modificari

Parteneri Târgul de Turism

Parteneri ROMHOTEL